SKAM: Norveçli ergenlerin ütopik hayatı

Norveç’e özenmek için pek çok neden var: Yüksek refah seviyesi, sıfır terör, geniş özgürlükler… Ancak SKAM’i izledikten sonra bunların arasına bir de “müthiş bir lise hayatı geçirmek” de eklenebileceğini düşünüyorum. SKAM, bir grup liseli genci anlatıyor. Diziye konu olan gençler 99 doğumlu, neredeyse “2000’den sonra insan mı doğar lan Allahsızlar??” diyeceğimiz sınırdalar yani. Hayır, aslında pespembe bir hayatları yok: Kimin anne babası boşanmış, kimisi küçük yaşta evden ayrılmış ve ev arkadaşlarıyla yaşıyor, kimisinin babası annesini tek etmiş ve anne delirmiş falan; yani aslında çok zor hayatları var. Peki neden müthiş bir lise yaşantısı geçirdiklerini düşünüyorum? Çünkü harika dostluklar kurabiliyor, birbirlerini yargılamadan kabul edebiliyor ve eleştirel düşünebiliyorlar. Farklı kültürlerden gelmelerine rağmen birbirlerini dinliyor, fikir alışverişi yapıyor, gerekirse fikirlerini değiştirmeyi başarıyorlar. Sağlıklı iletişim kurabiliyorlar arkadaşlar! Sizi bilmem, ama ben bu yaşımda bile pek çok kez kendimi ifade etmeyi başaramadığımı, en yakınımdaki insanlarca bile anlaşılamadığımı hissederken bu yarı yaşımdaki çocukları gıpta ederek izliyorum.

Gelelim dizideki karakterlere: SKAM değişik bir dizi. 15 dakika olan bölümü de var, 50 dakika olan da; bir standart yok bu konuda. Biraz deneysel takılmışlar, vlog gibi çekimler izliyoruz. Bir de her sahneden önce o anın günü ve saati yazıyor; bu da diziye iyiden iyiye gerçekçilik katıyor. Ayrıca her karakterin instagram ve facebook hesapları var; dizinin dışında gelişen olayları da oradan an be an takip edebiliyorsunuz. Temelde 5 kişiden oluşan bir kızlar grubumuz var: Eva, Noora, Sana, Chris ve Vilde. Ancak her sezon belli bir kişiye odaklanıp onun hikayesi etrafında şekillenince bu karakterlerden bazıları ön plana çıkıp diğerleri geri planda kalabiliyor. Hatta 3. sezon Isak hakkındaydı; daha önce yalnızca Eva’nın erkek arkadaşı Jonas’ın kankası olarak tanıdığımız bir çocuk. Isak sezonunda kızlar neredeyse hiç görünmediler. Yine de keyifliydi; Even’la Isak’ınki de farklı tadı olan bir hikayeydi (spoiler vermemek için kasıyorum şu an :P)

Şimdi kısa kısa ana karakterlerimizden bahsedelim:

Eva: İlk sezonun esas kızı olan Eva çok tatlı bir kız. Ancak kaşları Ece Sükan’ı kıskandıran erkek arkadaşı Jonas’la biraz problemli bir ilişkisi var. İlk sezonda onların hayatına konuk oluyor, Eva’nın ortaokuldan kalan sırrını öğreniyor, ve onun diğer kızlarla arkadaş oluşuna tanıklık ediyoruz.

 

 

 

Noora: Müthiş bir güzellik abidesi. Noora, duru güzelliği ve kişilikli duruşu ile benim gönlümü fethetti. Noora’lı ikinci sezon dizinin belki de en sevdiğim sezonu oldu. O ve Wilhelm’in birbirlerine aşık oluşları çok tatlı ve romantik bir hikayeydi. Noora’nın çatlak gay ev arkadaşı Eskild’i de anmadan geçmeyelim; onu Noora’nın hikayesinin yan karakteri gibi izlemeye başlıyoruz ama anlaşılan seyirci bu çatlak adamı sevmiş olacak ki sonraki sezonlarda ağırlığı artmaya başlıyor.

Vilde: Daha liseye başladığı ilk günden itibaren “otobüs de otobüs” diye tutturan bu hafif çatlak kız ise aslında çok saf ve iyi niyetli. Otobüs muhabbeti de şuymuş: Norveç’te liselilerin mezuniyet partilerini yaptıkları bir otobüsleri olurmuş. Ve bu otobüs davası bayağı önemliymiş onlar için; herkesin otobüs grubu onun cool olup olmadığını belirlermiş; en güzel otobüs konseptine sahip olanlar ülke çapında yarışmaya katılıp ödül alırlarmış falan filan. Vilde gruptaki diğer üyelerle işte bu otobüs grubu davasına tanışıyor ve başta tuhaf hareketleri yüzünden biraz yadırgansa da zamanla ekibin vazgeçilmezlerinden bir oluyor. Onun gösterişsiz arkadaşı Chris de en az kendisi kadar çatlak ve tatlı. Sana’yı getirip gruba sokan da bu Chris işte.

Sana: Bir Müslüman kızı. Sanırım Arap kökenli, ama Norveç’te doğup büyümüş. Türbanlı, namaz kılan, oruç tutan bir kız. Ama gayet de özgüvenli, ortamlara rahatça adapte olan, içki içmediği halde Norveçli arkadaşlarının partilerinde eğlenebilen ve onları yadırgamayan / onlar tarafından yadırganmayan bir insan. Patavatsız Vilde başlarda Sana’ya bazı salak laflar etse de Sana tarafından bir güzel haşlanıp kendine geliyor 🙂 Sana kimseden lafını sakınmıyor zaten. Çok cool. Yalnız dördüncü sezon olan Sana sezonunda onun da kırılgan yanlarını izliyoruz, ki kendisiyle empati yapmamak mümkün değil; sizin de canınız çok yanıyor… Noora’dan sonra ikinci favorim.

Isak: Yancı olarak başladığı dizide kendine ait bir sezonu kapan bu tatlış çocuğun da git-gellerini, gay olup olmadığına dair sorgulamalarını, ve sonunda kalbini aşka açmasını üçüncü sezonda doya doya izleyebilirsiniz 😉

İşte böyle… Sana’nın ağabeyi Elias, onun yakışıklı arkadaşı Yousef (ki bir Türk oyuncu tarafından canlandırılıyor; Cengiz Al), okulun yakışıklısı William/Wilhelm, ve bebek yüzlü şirin yaratık Even, diğer önemli karakterler. Dizide yetişkin insanlar neredeyse yok denecek kadar az yer alıyorlar. En fazla gördüğümüz insan okulun doktoru, ki o da çatlak bir kadın, çocuksulukta bizim gençlere taş çıkarır 🙂 Onun dışında Eva’nın annesini ve Sana’nın annesini gördük; ama özellikle üçüncü sezonda sanki yetişkinleri özellikle göstermek istemiyor gibi bir havaları vardı; mesela biyoloji öğretmeninin hiç boyundan yukarısını çekmedikleri için zaman zaman Snoopy izliyor gibi hissettim (o çizgi filmi hatırlar mısınız? Çocukların öğretmeni konuştuğu zaman bize “vokvokvokvok” gibi tuhaf bir ses olarak yansırdı :D) Kısacası bu gerçek bir ergen dizisi, ama ne dizi! Müthiş sarıyor, müptelası oluyorsunuz. Birkaç günde üç sezonu bitirdim; şimdi her hafta yeni bölüm gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Bizi sanki gerçekten oturma odalarına konuk eden bu gencecik insanlardan öğreneceğimiz çok şey var. İzleyin, anlayacak yaşa gelince çocuklarınıza da izletin 😉

About hikaruivy

a big fan of shoujo animes/jdramas/kdramas loves to eat, write, read and watch!
Bu yazı Yabancı Dizi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to SKAM: Norveçli ergenlerin ütopik hayatı

  1. Alielle dedi ki:

    Çok hoş bir yazı tabi ki 🙂 zaten sen ne tavsiye edersen benim ilgimi çekiyo. Kitap olunca okumak istiyorum dizi fişm olunca izlemek istiyorum tavsiyelerin çok çekici geliyo 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s