Okudukça…

Sevgili çingum mydestiny kitap mimini bana paslayalı epeyce zaman oluyor… Kusura bakmasın, bu kadar geciktirmeyi ben de istemezdim. Ama bir türlü kitap beğenemedim! 😀 Çünkü ilk aklıma gelen, blogun ruhuna uygun bir şeyler bulup çıkarmaktı. Şöyle pembe-membe, cicili-bicili, romantik bir şeyler… Fakat sonra düşündüm de, beni etkileyen kitaplar genelde bunlar olmuyor. Film/dizi/anime seçerken genelde eğlenceli, sabun köpüğü gibi olanları tercih ediyorum da (maksat eğlenmek, kafa dağıtmak!), kitaplar konusunda biraz daha entel takılıyorum galiba, haha 🙂 Eğer aynı zamanda hem bir şeyler öğretip / düşündürüp hem de eğlendirebiliyorsa ne âlâ; ama genellikle böylelerine rastlamak zor oluyor… (Aslında bu konuda hangi kitapları tek geçerim biliyor musunuz: Çocuk kitaplarını! Evet evet, iyi yazılmış bir çocuk kitabı, kesinlikle ama kesinlikle pek çok “büyük” kitabından daha değerlidir gözümde. Mesela her cümlesi hayata dair ayrı bir sır saklayan Küçük Prens… Mesela küçük bir kızın başından geçen fantastik bir hikâyeyi anlatırken aslında başlı başına “deliliğe övgü” olan Alice Harikalar Diyarında… Mesela özgürlüğe yazılmış muhteşem bir güzelleme olan Küçük Kara Balık… Mesela Çocuk Kalbi, mesela Pal Sokağı Çocukları… Hepsinin yeri kalbimde ayrıdır, ve çok yükseklerdedir!)

Fakat şu iki kitap hem çok düşünerek hem de çok eğlenerek okuduğum kitaplardı doğrusu. Birincisi “Dublörün Dilemması“: Murat Menteş’in şahane dil oyunlarıyla bezeli aksiyon-komedi kitabı. Okumadıysanız mutlaka okuyun; özellikle seinen anime/manga seviyorsanız kesinlikle ama kesinlikle okuyun, bayılacaksınız! İşte 54-55-56. sayfalardan bir kuple:

Kapı iki kere çalındı ve içeriye elinde tepsiyle kiremit suratlı bir kız süzüldü. Kahveleri masaya bıraktıktan sonra Grant Wood’un tablosuna girdi ve yemyeşil tarlalarda yürüyerek uzaklaştı!

Ferruh Ferman kaynar kahveyi bir dikişte içti: “Ta-ta-ta-tamam. Ka-ka-ka-kabul ediyorum.”

“Neyi?”

“Benim ye-ye-ye-y-yerime ge-g-geçmenizi.”

… Ferruh Ferman bize dili döndüğünce neden bir dublöre ihtiyaç duyduğunu anlattı: Cenaze törenlerinde çok sıkılıyordu ve geniş mi geniş çevresinde zırt-pırt birileri ölüyordu. Düğünlerde bunalıyor, midesine kramplar giriyordu. Huzurevindeki annesini özlese de görmeye dayanamıyordu.

…Ferruh Ferman’ın hiç itiraz etmeden her dediğimizi yapmasından hem huylanıyor, hem de hoşlanıyorum. Adam, tam bir kararlılıkla ve güvenle hayatını bize açıyor. İtaatkar bir rehine gibi… Fiyata da itiraz etmiyor: Anlaşma yürürlüğe girer girmez 10000 dolar ve onun yerine geçtiğimiz her gün için 1000 dolar! Her şey, bir ördeğin yellenmesinden bile daha kolay olup bitiyor…

Murat Menteş’e hayran olma sebebimdir. Büyüksün usta!

Ve sırada bir başka ilginç kitap: Aforizma ustası, zamanında ruhunu şeytana satmış sonra Ferrari’sini satan bir bilge gibi anlaşmayı bozmuş (ya da öyle olduğunu iddia eden!) Emre Yılmaz’dan “Şeytan’ın Fısıldadıkları“:

Zaman Hırsızları: Eskiden sadece çalışırken zamanımızı çalanlar, artık boş zamanımız için de rekabet halindeler.

Sinemaya mı gitsek diskoya mı? Yoksa ucuz bir turla İtalya’ya mı?

Çünkü…

Sırtını bir ağaca dayayıp yüzünü güneşe çevirmek kapitalizme baş kaldırmaktır. Uzanıp çimenlere bulutları seyretmek, kurulu düzene karşı en tehlikeli isyandır. Herkes böyle beleşe kafa dinlerse kapitalizm çöker. Otel sahiplerinin, tur operatörlerinin, garsonların, komilerin velhasıl bütün sadık ve çalışkan kölelerin üretme ve tüketme haklarını kimseye bedavaya yedirmez kapitalizm.

Ve işte bu yüzden keser mülkiyetini birilerine devredip gölgesini satamayacağı her ağacı…

Reklamlar

About hikaruivy

a big fan of shoujo animes/jdramas/kdramas loves to eat, write, read and watch!
Bu yazı kitap, mim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s